Informácie Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M. R. Štefánika - pobočky Trenčín
TN hrad L_39 Znak SLZ AN_26 PK TN

Zájazd na Medzinárodné letecké dni - SIAF 2011

Dňa 27. augusta 2011 sa 18 členov z trenčianskeho Klubu letcov a parašutistov - pobočky Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M. R. Šefánika, zúčastnili zájazdu na Medzinárodných leteckých dní - SIAF 2011, ktoré sa konali na Leteckej základni gen. mjr. Otta Smika a na letisku Sliač – Tri Duby. Zájazd členom Klubu letcov zabezpečil Zväz vojakov SR v spolupráci s veliteľstvom síl výcviku a podpory, za čo im všetci účastníci zájazdu úprimne ďakujú :

obr. 11209a

Po "kliknutí" sa obrázky zväčšia

Veľmi krásna akcia, sa ako súčasť osláv výročia SNP vydarila najmä pre pekné počasie, ktoré prialo nádhernému programu ukážok leteckých fenoménov profesionálneho umenia : viac + video. Okrem bohatej statickej expozície leteckej techniky z mnohých štátov, najkrajšie boli praktické ukážky leteckých majstrov akrobacie, vzdušných súbojov, obratnosti, zlietanosti a vôbec krásy letu prúdovej, klasickej i historickej leteckej techniky. Vrcholom leteckého umenia i zážitku divákov bol určite vzrušujúci krkolomný program ukážky maďarského leteckého fenoména Veresa :


Zdroj : YouTube

Na pozvanie trenčianského klubu sa tejto vydarenej akcie zúčastnili aj ôsmi hostia z družobnej 8. pobočky Českého zvazu letců, čo prospelo k plneniu cieľov družobnej spolupráce. Trenčiania si naopak od družobného klubu z Příbora prevzali pozvanie na Dni NATO v Ostrave :

Dni NATO a Dni vzdušných sil Armády ČR na letisku Mošnov

Klub letcov a parašutistov z trenčianskej pobočky Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M. R Štefánika sa dňa 24. septembra 2011 zúčastnil leteckej akcie európskeho významu – Dní NATO a Dní vzdušných sil Armády ČR. Na tejto akcii sa zúčastnilo 12 členov pobočky na troch autách. Návšteva sa uskutočnila na pozvanie družobnej 8. pobočky Českého svazu letců v Příbore, ktorí Trenčanov obetavo čakali vyše jednu hodinu voči plánovanému príchodu pre nekonečné dopravné zápchy. Po spoločnom odfotení sa pri pamätníku letcov priviedli svojich hostí priestorov pre VIP.

obr. 11209b obr. 11209c obr. 11209d

Bohaté zážitky s prehliadky statickej výstavy leteckej techniky, kde bol aj obrí bombardér B-52, prieskumné lietadlá AWACS a mnoho dopravných i stíhacích lietadiel, ale aj letové bojové ukážoky, najmä stíhačov. Okrem leteckej techniky boli vystavené aj prostriedky PVO, predvedené bojové ukážky pozemnej techniky, činnosť riadiacich centier a pod. Podrobnejšie informácie vysielala ČT-24 :  otvoriť.

obr. 11209e

Vďační za pekné zážitky sa veteráni vojenského letectva z Trenčína šťastne večer vrátili domov. V krátkej dobe po sebe strávili dva krásne dni na dvoch vojenských letiskách...

Súvisiace informácie :

V roku 1964 sa na letisku Tri duby konal na počesť 20. výročia Slovenského národného povstania letecký deň, o ktorom vznikol vo vtedajšom Armádnom filmovom štúdiu nasledujúci film :  otvoriť.

V dňoch 13. a 14. júna 2009 sa uskutočnili v Piešťanoch 3. národné letecké dni, dni národnej hrdosti - klubový kolega Dr. Anton Fillo "natočil" na letisku videoreportáž, ktorú odvysielala regionálna Trenčianska televízia :  otvoriť.

Videoreportáž zo 4. národných leteckých dní, ktoré sa konali v Piešťanoch v roku 2010 je rovnako dielom Dr. A. Filla a Trenčianskej televízie :  otvoriť.


<<<  späť
Aktualizované 6. 12. 2011