Informácie Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja v II. svetovej vojne
obr.14295a obr.14295b obr.19402ba obr.2003 obr.2008

Postup oslobodzovacích vojsk k mestu Trenčín v apríli 1945
(1. príloha k informácii č. 500)

Celé územie Trenčianskeho okresu bolo oslobodené zväzkami sovietskej Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armádou v apríli 1945 v priebehu rozsiahlej Bratislavsko-brnianskej operácie 2. ukrajinského frontu maršala Malinovského. Územie okresu oslobodzovali vojská armád zoskupených v severnej časti pásma operácie 2. ukrajinského frontu pod velením maršala Sovietskeho zväzu R. J. Malinovského. Vojská sovietskej 40. armády s 1. a 4. rumunskou kráľovskou armádou postupovali od Zvolena a Banskej bystrice na Kremnicu, Turčianske Teplice a Nováky. Ich zväzky oslobodili 5. apríla 1945 Bánovce nad Bebravou a zaujali východiskové postavenia v smere útoku na Trenčín a Uherský Brod.

Obr.10153ma3a Obr.10153ma3b
Postup oslobodzovacích armád cez územie Československa
( mapa sa po "kliknutí" zväčší )

Nemci si vybudovali pásmo obrany aj pred Trenčínom na južných svahoch Breziny. Na kóte 349 Kozí vrch vybudovali guľometné hniezda. Nemecké velenie určilo k obrane mesta 76. pešiu a 8. ľahkú divíziu aj dva špeciálne prápory. Prípravy k útoku na Trenčín a okolité obce sa skončili v noci z 8. na 9. apríla 1945. V tú noc bol predsunutý oddiel 681. streleckého pluku 133. divízie sovietskeho 51. streleckého zboru medzi obce Veľké Bierovce a Krivosúd - Bodovka. Keď pechota prelomila nepriateľskú obranu, prenikla na západný breh Váhu, kde vytvorila predmostie v úseku Melčice - Zemianske Lieskové, Nemci boli prinútení ustupovať na sever aj západ a presunuli na ohrozený úsek aj časť jednotiek z Trenčína. Úspech využili jednotky sovietskej 133. streleckej divízie aj rumunskej 21. pešej divízie a zaútočili cez Kozí vrch Brezinou na Trenčín.

obr. 15317g
Priebeh oslobodzovanie obcí v okrese Bánovce nad Bebr. a Trenčín
( po kliknutí sa mapa zväčší )

Mesto Trenčín a jeho okolie na východnom brehu rieky Váh bolo oslobodené 10. apríla 1945. Prvé oslobodzovacie jednotky vstúpili skoro ráno do mesta od juhovýchodu a zastavili sa až pri Váhu. Nemci pri ústupe na jeho západný breh zničili oba mosty, cestný aj železničný a vybudovali na druhej strane rieky obranné postavenia. Rozvodnený Váh sa stal v ten deň pre oslobodzovacie jednotky neprekonateľnou prekážkou a predmestia Trenčína na západnom brehu Váhu neboli oslobodené ako centrum mesta dňa 10. apríla 1945.

obr. 14295b obr. 14295c
Zničený železničný most a príchod rumunských jednotiek do Trenčína
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Centrum Trenčína bol po 10. apríli vystavený delostreleckej a mínometnej paľbe z ľavého brehu Váhu. Veľké škody mestu spôsobovali najmä zápalné granáty. Ešte počas neustálej paľby a zastavenia postupu oslobodzovacie jednotky dopĺňali zásoby a pripravovali sa na prechod cez Váh v Trenčíne a severne od mesta. 28. apríla začala delostrelecká paľba na nemecké pozície. V noci z 28. na 29. apríla otvorili jednotky oboch oslobodzovacích armád útok na celom úseku západného brehu Váhu od Novej Bošáce v smere na Drietomu až po Nemšovú aj oslobodili predmestia Trenčína a do 30.4. všetky obce na západnom brehu Váhu až po hranicu s vtedajším Protektorátom Čechy a Morava.

obr.19402ba obr.19402bb
Pohreb padlých vojakov ČA na námestí v Trenčíne
a odovzdanie nového mosta mestu 11. mája 1945
( po kliknutí sa foto zväčší )

Oslobodzovacie jednotky z centra Trenčína sa prepravili na druhú stranu Váhu po pontónovom moste a ich ženisti začali stavať drevený most, ktorý dokončili a odovzdali do prevádzky 11. mája 1945. Padlí sovietski a rumunskí vojaci boli dočasne pochovaní na dnešnom Mierovom námestí, neskôr však boli exhumovaní - sovietski vojaci boli pochovaní na Slavíne, rumunskí vo Zvolene. Malý cintorín rumunských vojakov zostal v Trenčianskej Teplej a jeden hrob je aj na cintoríne v mestskej časti Kubra. Na území trenčianskeho okresu padlo v bojoch celkom 1255 vojakov Červenej armády, 1381 rumunských vojakov a miestnych občanov. Ich pamiatku pripomína pamätná tabuľa na bývalom Okruhovom dome armády, dnes Posádkovom klube Trenčín. Význam palieb delostrelectva pri oslobodzovaní mesta a obcí na západnom brehu Váhu pripomína obnovený pamätník s delom na Soblahovskej ulici pri cintoríne.

Obr.14299 obr.23461
Pamätná tabuľa na dnešnom Posádkovom klube Trenčín
Pomník s delom na Soblahovskej ulici v Trenčíne
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Mesto Trenčín si pripomína výročia oslobodenia od nemeckých okupantov 10. apríla pri pamätníku na cintoríne obetí nemeckých okupantov na trenčianskej Brezine. Tam si Trenčania pripomínajú aj pamiatku na svojich osloboditeľov a vzdávajú poctu vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta aj okresu Trenčín. 1. československý armádny zbor v Sovietskom zväze sa bojov za oslobodenie mesta a okresu Trenčín nezúčastnil, podieľal sa na oslobodzovaní severného Slovenska a Moravy. V jeho jednotkách však bojovali desiatky občanov aj z Trenčína a stovky z okolitých obcí.Pri výročiach oslobodenia si ich pamiatku pripomíname aj našou výstavou:

obr.18378a
Šesť panelov putovnej výstavy o bojoch 1. ČSAZ na území ČSR
Informácie o výstave a sprievodnej brožúrke sú tu : otvoriť >>>
( foto sa po "kliknutí zväčší )

Oblastný výbor SZPB Trenčín vydal k 80. výročiu oslobodenia našich miest a obci od nemeckých okupantov v oblasti jeho pôsobnosti doteraz v počte 350 kusov brožúry „Oslobodzovanie okresov Bánovce nad Bebravou a Trenčín v roku 1945“. Brožúry sa výboru podarilo doručiť na všetky mestské a obecné úrady, Základné organizácie aj na viaceré školy. Niektoré obce si jej objednali desiatky kusov pre ich občanov aj pre knižnice a školy.

obr.25497j obr.25500o
Žiaci a učitelia po prehliadke výstavy v Posádkovom klube Trenčín
Výstava vo vestibule Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Základná organizácia SZPB generála Goliana Trenčín 1, pôsobiaca v Trenčíne ako Klub vojenskej histórie protifašistického odboja, dala z obsahu brožúry vyrobiť výstavné listy vo formáte A4 aj A3, ktoré boli od začiatku mesiaca prezentované na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja aj v Posádkovom klube Trenčín. Výstava bola na žiadosť starostu inštalovaná v obci Svinná, o ich inštaláciu požiadali aj obecné úrady v niekoľkých obciach okresu Trenčín.

(Text: M. Ondráš - foto: archív KVH-PFO)

Bojov za oslobodenie Slovenska sa zúčastnili tisícky Slovákov:



( Video je prevzaté z YouTube )

Súvisiace informácie :

  • Oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 a 1945
  • Trenčín a jeho okolie po Váh bol oslobodený 10. 04. 1945
  • (administrátor použil mapy z Wikipedie)


    <<<  späť  na informáciu č. 500
    Vložené 12.4.2025 - Aktualizované 26.4.2025