Poľsko bolo napadnuté Nemeckom z viacerých strán súčasne
( modrý text je aj prepínač na viac informácií )

Poľsko bolo 1. septembra 1939 napadnuté ozbrojenými silami nacistického Nemecka z viacerých strán súčasne. Na operácii Weis, nemeckej ofenzíve proti Poľsku, sa zúčastnili dve skupiny armád wehrmachtu. Skupina armád "Juh" postupovala zo Sliezska aj zo Slovenska smerom na Varšavu, úlohou skupiny armád "Sever" bolo prepojiť Východné Prusko s územím Nemecka a izolovať sily poľskej armády rozmiestnené v tzv. poľskom koridore a na baltickom pobreží.

Wehrmach nasadil do bojov 6 tankových, 4 motorizované a rovnaký počet ľahkých divízií, 3 divízie horských strelcov a 37 peších divízií s 3 195 tankami. *) Poľsko čelilo nemeckému útoku silami 39 divízií pechoty, 11 jazdeckými brigádami 880 obrnenými vozidlami - z nich iba 214 bolo tankov. Poľské ozbrojené sily boli zorganizované v siedmych armádach, jednej samostatnej operačnej skupine, jednej záložnej armáde a pobrežnej obrane. Nemecké vzdušné sily (luftwaffe) nasadili do bojov 1 929 lietadiel, Poľsko malo iba asi 400 bojaschopných strojov.

obr.19112d
Poľsko bolo napadnuté Nemeckom z viacerých strán súčasne
( mapa sa po "kliknutí" zväčší )

Poľské ozbrojené sily boli zorganizované v siedmych armádach, jednej samostatnej operačnej skupine, jednej záložnej armáde a pobrežnej obrane. Napriek odolnosti poľských vojsk sa im nepodarilo čeliť materiálnej a technickej prevahe wehrmachtu. Nemecká vojnová mašinéria postupovala spočiatku presne podľa plánu. Na severe dosiahla 4. armáda rieku Vislu, 14. armáda dobyla 6. septembra Krakov. Najväčšia bitka sa odohrala 9. septembra na rieke Bzura, kde poľský protiútok prerástol do rozhodujúcej bitky nemecko-poľskej vojny. Nemecké letecké útoky oslabili silu poľského úderu a odvrátili krízu jednotiek wehrmachtu.

Priebeh vojny v Poľsku od 1. septembra 1939 :Animovaná mapa je umiestnená na : YouTube

Poľské jednotky sa 16. septembra začali dostávať do obkľúčenia nemeckej 4. armády postupujúcej zo severu, z juhu podporovanej časťou síl 10. armády, vyzbrojenej veľkým počtom tankov a veľmi rýchlych motorizovaných zväzkov, podporovaných letectvom. Pri rieke Bzura obkľúčené armády Poznaň a Pomorze sa 19. septembra vzdali. Keď do nemeckého zajatia padlo 170 000 poľských vojakov, a pri Radome ďalších 60 000 mužov armády Prusy, Poľsko stratilo významnú časť z ešte bojaschopných síl. Od 17. septembra 1939 už museli zostávajúce poľské jednotky bojovať na dvoch frontoch...

*) Veľká časť síl wehrmachtu bola vyzbrojená "korisťou" z rozbitej ČSR!

( Administrátor použil mapy aj z Wikipedie )


<<<  späť na informáciu č. 112

Vložené 21.9.2019 - Aktualizované 22.9.2019