Aktuálne informácie o činnosti vybraných profesijných klubov v Trenčíne
TN-ský hrad TN-ská brána znakSZPB Štúrovci PK OS SR TN

Pomník padlým čs. dobrovoľníkom a Zvon mieru v Rovereto
( 5. príloha k informácii č. 462 )

Cestou do Padovy sa časť delegácie zastavila v starom pohraničnom meste Rovereto, aby položila veniec k pamätníku Castel Dante, kde je pochovaných aj 151 čs. vojakov - legionárov. Aj keď sa do pamätníka nedostali, správca ho prisľúbil položiť na druhú deň k pamätníku čs. legionárov. S časových dôvodov si delegácia už nepozrela ani svetoznámy zvon mieru Maria Dolens.

obr.23462i1 obr.23462i1
Vojenský cintorín z Veľkej vojny a Castel Dante v Roverete
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

V severnom Taliansku, v okolí mesta Rovereto, asi 20 km od jazera Lago di Garda, prebiehali v dobe prvej svetovej vojny kruté boje s ťažkými stratami na oboch stranách frontu. Keď bolo 29. októbra 1918 na hrade v Roverete podpísané prímerie, Československé vojsko, bojujúce na strane Talianska, malo tak veľké počty padlých a ranených, že tam dodnes s úctou spomínajú na čs. padlých dobrovoľníkov. Ich pozostatky boli z vojenských cintorínov prenesené do kostnice Castel Dante. V Roverete je aj Múzeum vojny - Museo Storico Italiano della Guerra, v ktorom majú expozíciu aj čs. vojaci - legionári.

obr.23462j1 obr.10177z obr.23462j2
Cesty a chodník k "Zvonu mieru" od Castel Dante v Roverete
( po "kliknutí" sa foto zväčší )

Počas bojov sa československí príslušníci prieskumných rôt (1600 -1800 mužov) významne podieľali na oslobodení Trenta, Pergine a Rovereta. V rozkaze zo dňa 3. novembra 1918 ich generál Diaz ocenil slovami: „Čestnú citáciu zasluhuje 1. skupina ľahkej jazdy Padova IV. armády, 4. skupina alpínov, 29. útočný oddiel XXIX. armády, ktorí prví vstúpili do Rovereta, a 39. prieskumný pluk československý, ktorý bojuje po boku našich armád". Preto si generál A. Diaz prial, aby aj čs. prieskumníci boli zastúpení pri akte podpisu prímeria s Rakúsko-uhorskom v Roverete.

Zvon mieru v Roverete je najväčším funkčným zvonom na svete

Po skončení bojov farár Don Antonio Rossaro navrhol, aby zo zbraní a munície, která zostala na poliach, lúkach aj v lesoch, bol uliaty zvon La Campana dei Cauduti - Zvon padlých, ktorý by svojim hlasom pripomínal pamiatku obetí bojov za slobodu. Na výzvu talianskej vlády darovali kov všetky krajiny, ktoré sa zúčastnili prvej svetovej vojny, vrátane ČSR. 24. mája 1925 bol zvon umiestnený na roveretskom hrade, kde bolo zriadené aj vojenské múzeum. So spomienkou na matky, ktoré v bojoch stratili svojich synov, bol zvon pokrstený "Maria Dolens" (Matka trpiaca).



Videoklip je uložený tu :  YouTube 

Keď pôvodný zvon praskol, musel byť demontovaný, opravený, znova odliaty aj premiestnený z hradu na neďaleké návršie Colle di Miravalle nad mestom. Tretí zvon je od roku 1965 zavesený na mohutnej konštrukcii na pevnej plošine a okolo neho stoja stožiare s vlajkami štátov, ktoré prispeli na jeho výrobu. Na počesť čs. vojakov-legionárov znel zvon 200 údermi pôvodne vždy 15. júna ako spomienka na hromadné popravy zajatých čs. legionárov a ťažkú bitku na rieke Piave, ktorá bola jednou z najkrvavejších bojov aj pre čs. jednotky v Taliansku , ale aj prvým krokom ku konečnej porážke nepriateľa. Neskôr bol dátum zmenený na 28. októbra, t.j. na výročie vzniku ČSR. Okrem toho zvoní denne 100 údermi o 21:00 hodine na počesť a pamiatku padlých vo vojne.

Poznámky :

  • Výška zvonu je 3,36 m, má priemer 3,21 m a hmotnosť 22,6 t - jeho srdce váži úctyhodných 600 kg. Keď bol v roku 1924 osadený na vežu roveretského hradu, tak začala pod jeho hmotnosťou praskať.
  • Administrátor vložil do textu aj odkazy na súvisiace podrobnejšie informácie, uvedené na stránkach Wikipedie - nie všetky sú však v slovenčine - ich preklad je potrebné si zapnúť ...
  • ( Krúžok výpočtovej techniky pri PK Trenčín )

    <<< späť na informáciu 462
    Vložené 30.6.2023 - Aktualizované 5.7.2023