Aktuálne informácie Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja
TN-ský hrad TN-ská brána Znak SZPB Štúrovci PK OS SR TN

Príhovor predsedu Oblastného výboru SZPB Trenčín na Jankovom vŕšku
( 1. príloha k informácii č. 464 )

Vážení prítomní, dovoľte aby som Vás pozdravil v mene Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov - organizácie, ktorej cieľom je niesť ďalej odkaz národnooslobodzovacieho a protifašistického odboja. Už skoro 80 rokov si pripomíname výročie jednej z najzávažnejších udalostí novodobej histórie, Slovenské národné povstanie, ktoré nás postavilo do jedného bloku antifašistickej koalície víťazných mocností v 2. svetovej vojne.

Každoročne schádzame na tomto mieste, pripomínajúcom hrdinské vystúpenie nášho národa v Slovenskom národnom povstaní. Tu na Jankovom vŕšku vysoko nad Uhrovcom bola jedna zo základní partizánskej brigády Jana Žižku. Dovoľujem si vám ozrejmiť niekoľko faktov :

So spochybňovaním národného odboja sa nestretávame nikde inde tak ako na Slovensku. Napr. v Poľsku neriešia problém odboja z východu a zo západu. Armija Ludowa a Armija Krajowa sú chápané plnohodnotne ako zložky protifašistického odboja. Takisto aj vo Francúzsku je pojem „rézistance“ (odpor) jednou z najviac hodnotených aktivít v časoch 2. svetovej vojny. V Čechách je každý antifašistický počin prezentovaný plnohodnotne. Uvedomme si, že povstanie u nás trvalo 2 mesiace a potom pokračovalo aktivitami v partizánskom spôsobe boja do oslobodenia v máji 1945!

SNP bolo celonárodným vystúpením zložiek vojenskej a občianskej zložky odporu proti fašizmu. Preferovanie jednej alebo druhej zložky nie je na mieste. 60 tisíc vojakov 1. ČSA na Slovensku, 18 000 tisíc partizánov a aktivity 2. čs. samostatnej paradesantnej brigády v ZSSR spolu s leteckou podporou 1. čs. stíhacieho pluku viazalo silnú skupinu vojsk wehrmachtu a vojsk SS v počte 50 000 vojakov, ktorá nemohla byť tak použitá v bojoch v Karpatoch.

V týchto dňoch osláv výročia vypuknutia SNP sa veľa hovorí o cieľoch a odkaze SNP pre budúcnosť. Treba nielen všeobecne hovoriť o boji za slobodu a demokraciu ale pripomínať, že cieľom SNP vo vojenskej oblasti bolo urýchlenie porážky fašistického Nemecka a jeho prisluhovačov.

Politicky sa povstanie prihlásilo k obnove Československej republiky, nie však takej aká bola pred rokom 1939. Odmietla sa myšlienka čechoslovakizmu a presadzoval sa zväzok dvoch rovnoprávnych národov Čechov a Slovákov.

Na Slovensku vládna moc v rokoch 1939 až 1945 prezentovala Nemcov ako nositeľov kultúry pre zaostalé národy. Podľa ich vzoru sa uplatňovala národnostná a rasová neznášanlivosť, najprv voči Čechom a potom voči Židom a Rómom. Slovenský klérofašizmus na čele s prezidentom Tisom sa aktívne pridal k Hitlerovmu ťaženiu na východ v boji proti židoboľševizmu.

Hitler mal však v pláne všetkých Slovanov porobiť tak, aby boli len sluhovia pre nemecký vyvolený národ. Slovenskí vojaci, ktorí bojovali na východnom fronte proti Sovietskemu zväzu videli zverstvá, ktorých sa dopúšťali nemeckí vojaci a vojaci ich spojencov na obyvateľoch Sovietskeho zväzu, hlavne na Ukrajincoch a Bielorusoch a preto sa mnohí z nich prešli na stranu ČA, vstúpili do 1.ČSAZ alebo sa zapojili ako povstalci do bojov počas Slovenského národného povstania.

Hlboko sa skláňame pred obeťami tých, ktorí položili za slobodu to najcennejšie, svoj život. Nezabúdame však na všetkých tých, ktorí toto protifašistické vystúpenie tu v okolí Jankovho vŕšku organizovali, z Uhrovca to boli napríklad rodiny Chuťková, Jamrichová, Dubčeková, zo Kšinnej rodina Pavle, z Miezgoviec Kováčikovi, Masarykovi, z Podlužian Hečkovi. Po príchode organizátorskej skupiny na čele s Teodorom Polom vznikla v Uhrovci v polovici septembra z miestnych partizánskych oddielov.

Po príchode organizátorskej skupiny na čele s Teodorom Polom vznikla v Uhrovci v polovici septembra z miestnych partizánskych oddielov Partizánska brigáda Jana Žižku, ktorá mala internacionálny charakter. Táto brigáda patrila k najväčším partizánskym brigádam počas SNP, bojovalo v nej až 1600 mužov a žien a ovládala prakticky oblasť Strážovských vrchov. Táto brigáda v tyle nepriateľa viazala značné nemecké sily, ktoré nemohli posilniť útok na zostávajúce oslobodené územie a bojovať proti Červenej armáde. Uskutočňovala hlavne diverzné akcie, ale prepadávala aj nemecké posádky a zadržiavala prechody nemeckých kolón.

Po obsadení srdca povstania Banskej Bystrice a zatlačení povstalcov do hôr, vrhli sa nemeckí fašisti za pomoci príslušníkov Hlinkovej gardy aj na oblasť Strážovských vrchov. Od polovice novembra skoro mesiac tu bola nasadená 2.brigáda SS Dirlewanger, zložená najmä z trestancov. Vtedy sa naplno prejavila neľudskosť fašizmu. Vypaľovaním obcí, rabovaním, vraždením aj nevinných obyvateľov, odvlečením do koncentračných táborov naháňali strach a odradzovali obyvateľov od pomoci partizánom. Dôkazom toho boli vypálené a vyrabované Miezgovce, Uhrovec, Omastiná, Kšinná, Žitná, Zlatníky, masové hroby na Cibislavke, v Kšinnej, Šipkove a ďalších miestach.

Napriek tomuto teroru sa partizánsky boj neskončil a pokračoval aj v extrémnych zimných podmienkach až do oslobodenia rumunskou kráľovskou armádou a Červenou armádou v apríli 1945.

Nadšenie a ochotu obetovať sa pre druhých dokázali účastníci protifašistického odboja po oslobodení v roku 1945 tak, že zmenili Slovensko na vyspelú priemyselnú krajinu. Aj za toto ďakujeme tým, ktorí bojovali v SNP. Na nás ako aj na ďalších generáciách je preto aby sme nedovolili oživovanie fašistických riešení problémov formou národnostnej neznášanlivosti, pretože z histórie vieme ako to dopadlo - vyvražďovaním ...

Chcem sa poďakovať obci Uhrovec a jej starostke za starostlivosť o toto pamätné miesto Slovenského národného povstania. Nesmieme sa hanbiť za svoju históriu a poklonkovať sa cudzím záujmom. Slováci majú byť na čo hrdí a preto sa na Vás všetkých obraciam s výzvou aby sme sa nebáli hovoriť o hrdinských činoch našich rodičov, starých a prastarých rodičov!

Česť a sláva hrdinom Slovenského národného povstania!

( text vložil administrátor Krúžku výpočtovej techniky )

<<<  späť na hlavnú stránku
Vložené 16.9.2023 - Aktualizované 17.9.2023