V Ovruči odhalili pomník zahynutým slovenským vojakom
( príloha s video k informácii č. 248 )

Z iniciatívy Klubu generálov SR bol 15. septembra 2012 odhalený v meste Ovruč na Ukrajine pomník sto dvom vojakom slovenskej Zaisťovacej divízie, zahynutým na východnej Ukrajine v rokoch 1941 -1943. Slovenská vojenská účasť na východnom fronte patrila v rokoch tzv. totality medzi tabuizované kapitoly našich dejín. Kým na pomníky obetiam I. svetovej vojny sa umiestňovali mená všetkých padlých, v prípade II. svetovej vojny sa mená zahynutých zúžili fakticky len na príslušníkov čs. odboja. Zoznam obetí armády vyslanej do vojny Slovenským štátom, uvedený na pomníku v Ovruči, je možno preto chápať aj ako snahu zaplniť jedno z tabuizovaných miest našej histórie.



Video je prevzaté z YouTube

V ten istý deň slovenská delegácia sa zúčastnila v Ovruči aj troch pietnych stretnutí pri príležitosti 100. výročia narodenia gen.i.m Jána Nálepku - jediného Slováka, ktorému bola (posmrtne) udelená zlatá hviezda a titul Hrdina ZSSR.

Vo východoukrajinskom meste Ovruč sa nachádzajú celkom tri pomníky, venované pamiatke gen.i.m Jána Nálepku - Hrdinu Sovietskeho zväzu (ZSSR). Prvý pomník s bustou sa nachádza v mestskom parku v centre mesta, kde bol kpt. Ján Nálepka pôvodne (po boji) pochovaný. Druhý pomník je na mieste, kde padol v boji pri oslobodzovaní železničnej stanice. Tretí pomník s bustou je pred školou, ktorá nesie jeho meno.

Prečo slovenskí vojaci prechádzali k ukrajinským partizánom

Predovšetkým príslušníci slovenskej Zaisťovacej divízie sa počas nasadenia na východnej Ukrajine a juhu Bieloruska zoznámili z neuveriteľnou brutalitou nemeckých vojenských a policajných jednotiek. Mnoho príslušníkov ZD začalo uvažovať, prečo bojujú po boku nacistických okupantov proti svojim slovanským bratom. Jazyková príbuznosť im umožňovala nadväzovať kontakty s miestnym obyvateľstvom a po získaní ich dôvery postupne aj s partizánmi, ktorí obyvateľov chránili. Návšteva Múzea partizánskej slávy Polesia umožní návštevníkovi sa zoznámiť s faktami, ako brutálne zaobchádzali nacistické okupačné jednotky s miestnym obyvateľstvom, čo bol aj jeden z hlavných dôvodov rozmachu partizánskeho hnutia v regióne Polesie.

Autorom dokumentárneho filmu je Anton Fillo, člen niekoľkých profesijných klubov pôsobiacich v Posádkovom klube Trenčín.

( administrátor )


<<<  späť
Vymenené 17.6.2019