Informácie o aktivitách Klubov pôsobiacich pri Posádkovom klube Trenčín
TN-ký hrad TNá veža Štúrovci PK Trenčín PK Trenčín

Slávnostne si pripomenuli koniec druhej svetovej vojny

Pri pamätnej tabuli venovanej oslobodeniu mesta, umiestnenej na budove Posádkového klubu Trenčín, zorganizoval Klub vojenskej histórie Protifašistický odboj - ZO SZPB Trenčín 1 spomienkové stretnutie pri príležitosti 69. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Stretnutia sa v stredu 7. mája zúčastnili priami účastníci protifašistického odboja, trenčiansky primátor Richard Rybníček, delegácie Veliteľstva posádky a Posádkového klubu Trenčín, Klubu vojenských veteránov, občianskych združení a žiaci základných škôl.

obr. 14299a

Stretnutia sa zúčastnili aj študenti a žiaci z trenčianskych škôl

Po úvodnom zaznení záznamu známeho ruského rozhlasového hlásateľa Jurija Levitana o víťazstve sovietskeho národa nad fašistickým Nemeckom a jeho úplnej porážke sa prítomným prihovoril predseda trenčianskej ZO SZPB Miroslav Ondráš. Pripomenul ako Hitler, šialený zo strachu z odplaty za rozpútanie vojny, spáchal pred dobytím Berlína samovraždu a tiež skonštatoval, že: „Druhá svetová vojna bola najväčšou tragédiou ľudských dejín nielen počtom takmer šesťdesiatich miliónov obetí, ale aj svojím charakterom a krutosťou, ktorá vznikla dnes už nepochopiteľnou politikou vlád Francúzska, Veľkej Británie a dohodových štátov.“

obr. 14299b obr. 142999c

Venček pod pamätnú tabuľu zavesili účastníci protifašistického odboja
a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček s organizátormi stretnutia
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Konečná bezpodmienečná kapitulácia hitlerovského Nemecka bola podpísaná 8. mája 1945 po dvadsiatej tretej hodine v sídle sovietskeho štábu v Berlíne - Karlhorste. Z dôvodu časového posunu Deň víťazstva v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu oslavujú 9. mája. Vo svete sa však vojna neskončila, mimo Európu sa ešte bojovalo takmer štyri mesiace. V Tichomorí a na Ďalekom východe bojovali americké a sovietske vojská s Japonskom. Až v auguste 1945 Spojenými štátmi zvrhnuté dve atómové bomby ( na Hirošimu a Nagasaki ) urýchlili rozhodnutie Japonska podpísať kapituláciu. Stalo sa tak 2. septembra 1945, čím sa druhá svetová vojna definitívne skončila.

obr. 14299d obr. 142999e

Prednáška s besedou a ukážkou zbraní zaujala predovšetkým mládež
( po kliknutí sa foto zväčšia )

Na záver vystúpenia M. Ondráš pripomenul, že OSN vyzýva štáty, aby si každoročne pripomínali tieto májové dni. „Predovšetkým mladej generácii tieto udalosti takmer nič nehovoria, lebo sa o ich význame v škole veľmi málo učia. Vojenskú porážku ideológie fašizmu a nacizmu v druhej svetovej vojne spochybňujú nielen neonacisti, ale aj niektoré skupiny ľudí na Slovensku a dehonestujú aj boj občanov Slovenska po boku spojencov za slobodu a obnovu demokracie,“ uviedol na záver.

obr. 14299f

text

Venček pod pamätnú tabuľu spoločne zavesili ešte žijúci priami účastníci protifašistického odboja Pavol Liška, Ľudovít Kaliský a Štefan Šteflovič. Po slávnostnom spomienkovom akte si jeho účastníci mali možnosť vypočuť prednášku Jána Tvarožka, odborného asistenta Trenčianskej univerzity A. Dubčeka, ktorý tiež pripravil ukážku historických ručných zbraní používaných počas druhej svetovej vojny.

( Text a foto : Oľga Kajabová )

Súvisiace informácie :

  • V 2. svetovej vojne Spojenci spoločne porazili nacistické Nemecko
  • V auguste 1945 USA zhodili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki
  • Druhá svetová vojna sa skutočne skončila až kapituláciou Japonska
  • ( administrátor )


    <<<  späť
    Vložené 10. 5. 2014